WARTO WIEDZIEĆ, czyli Drewniany Poradnik

logo

Zasady użytkowania, konserwacji oraz gwarancji

1. Wiadomości ogólne.

Drewno jako naturalny materiał posiada pewne właściwości nawet po jego przetworzeniu, które można zauważyć zwłaszcza w produktach galanterii ogrodowej, a jest nim – w zależności od użytkowania – kurczenie, rozciąganie i paczenie drewna. Zjawiska te są spowodowane działaniem na drewno warunków atmosferycznych (w szczególności deszcz i słońce),gdzie drewno jako materiał higroskopijny rozszerza się gdy wilgotność powietrza rośnie lub kurczy gdy wilgotność spada. Drewno ma swoje naturalne właściwości -zdrowe sęki , naturalne pęknięcia – nie maja wpływu na trwałość konstrukcji i walory użytkowe.
.

2. Materiał:

Do produkcji wykorzystywane jest drewno świerkowe powietrzno-suche, czyli posiada taką wilgotność, która będzie utrzymana w warunkach użytkowania.
Drewno w stanie określanym jako powietrzno-suche (wyschnięte na wolnym powietrzu) ma wilgotność około 15–20%.
W wykorzystywanym do produkcji materiale są dopuszczone zdrowe sęki.

3. Zabezpieczenie drewna.

Drewno użytkowane na zewnątrz jest szczególnie narażone na zmianę swojego naturalnego koloru spowodowaną pogodą i promieniami UV. Przyszarzenia elementów drewnianych nie wpływają na ich trwałość. Szarzenie jest naturalnym procesem dla drewna, które w przypadku drewna iglastego, może się pojawiać po kilku miesiącach. Sprzedawane produkty są zaimpregnowane preparatem Drewnochron w odpowiedniej kolorystyce.
Impregnaty są stosowane najczęściej z uwagi na łatwość malowania oraz z uwagi, że doskonale zabezpieczają i nie tworzą powłoki na powierzchni drewna, co ułatwia jego późniejszą konserwację.
Zaleca się malowanie Przedmiotu Sprzedaży impregnatem posiadającym właściwości zwiększające odporności przeciwko wnikaniu wilgoci w ciągu 1 miesiąca od zamontowania .Polecamy zabezpieczyć środkami zabezpieczającymi takimi jak: 

– lakierobejce zewnętrzne – w odróżnieniu od impregnatów na malowanej powierzchni pozostawiają cienką powłokę ochronną, która uniemożliwia – zmniejsza do minimum – chłonięciu wilgoci.

– impregnaty do drewna

-oleje

4. Konserwacja.

Drewno to produkt naturalny, który stale pracuje, również po przetworzeniu. Dlatego produkty reagują na zmienne warunki atmosferyczne. Mogą w nim zatem powstać pęknięcia i skrzywienia, pojawiające się w związku z występowaniem napięć w drewnie, wycieku żywicy.  

WAŻNE!!!
Warunki atmosferyczne, na które narażone jest drewno ogrodowe może czasem doprowadzić do pojawienia się żywicy. Może wystąpić miejscowy wyciek (gniazdo żywiczne) lub w formie kropelek na danej powierzchni. Zjawisko to występuje w skrajnych przypadkach, ponieważ materiał jest segregowany w czasie produkcji. Nie wpływa to niekorzystnie na trwałość i stabilność drewna, a należy do naturalnych jego cech. Wycieki żywicy można łatwo usunąć chemicznie za pomocą rozpuszczalników uniwersalnych, benzyny lub zebrać za pomocą ostrego narzędzia, np. noża.
W związku z powyższym:
Nie uznaje się za wadę naturalnych pęknięć drewna, zachodzących podczas procesu użytkowania drewna, wywołanych wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, w których użytkowany jest wyrób, a które wynikają z naturalnych właściwości fizycznych drewna . Powstałe pęknięcia i pojawienie się żywicy nie mają wpływu na trwałość i użytkowanie produktu.

5. Gwarancja.

Klient ma prawo do reklamacji w przypadkach ekstremalnych, kiedy z przyczyn pęknięć spowodowanych występowaniem napięć w drewnie, produkt nie nadaje się do użytku w pierwszym roku użytkowania.

Gwarancja nie obejmuje:

– uszkodzeń wynikłych z zdarzeń losowych lub innych okoliczności niezależnych od producenta
– uszkodzeniami powstałych w wyniku niezgodnych z zaleceniami przez producenta zasadami użytkowania, konserwacji i przechowywania
– odcieni kolorów, związanych z różnicami w wchłanianiu impregnatu przez drewno oraz sposobu wykończenia powierzchni (różnice pomiędzy -szlifowaniem wzdłuż oraz poprzek słoja) oraz zmianami tonacji wybarwienia, związanej z narażeniem jej na długotrwałe działanie promieni słonecznych lub deszczy.
– uszkodzenia powstałe w wyniku naturalnego zużycia.

6. Przechowywanie w okresie jesienno – zimowym (dotyczy mebli )

Po zakończeniu sezonu należy wybrać odpowiednie miejsce do przechowywania mebli ogrodowych zimą. Należy unikać przechowywać w miejscu zbyt ciepłym, ponieważ mogą za bardzo przeschnąć. Idealnym miejscem będzie garaż lub zadaszenie, zapewniające ochronę przed deszczem, lecz jednocześnie przepływ powietrza. Mebli drewnianych nie należy nigdy przykrywać folią plastikową lub podobnym materiałem, gdyż może to spowodować rozwój pleśni lub grzybów.

ŻYCZYMY BEZPROBLEMOWEGO UŻYTKOWANIA NASZYCH PRODUKTÓW!maloan

Call Now Button